Deliver to: Columbus Ships in 24/48 hrs YOUR PRICE: $99.00
| SKU | IN29940 |
|---|---|
| Brand | Invicta |
| Band Length | 8.5 inches |
| Band Width | 18 mm |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Calendar | Date display at the 3 o'clock position |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 37.5 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 12 mm |
| Clasp | Fold Over |
| Crown | Pull / Push |
| Crystal | Scratch Resistant Mineral |
| Dial Color | Blue |
| Dial Type | Ananlog |
| Engine | Hattori Caliber PC32A |
| Features | Calendar, Gold, Stainless Steel |
| Functions | Date, Hour, Minute, Second |
| Gender | Men's |
| Hands | Gold-tone Mercedes-logo, sword, and Breguet-style shape |
| Luminiscence | Hands and Markers |
| Watch Label | Japan Movt |
| Model | 29940 |
| Movement | Quartz |
| Series | Pro Diver |
| Style | Watches |
| UPC Code | 886678355013 |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Watch Style | Casual Watches |
| Water Resistance | 200 meters / 660 feet |