Deliver to: Unknown Ships in 24/48 hrs Special application battery offers reliable, long-lasting power and triple corrosion protection. Duralock Power Preserve technology helps lock power into this 2016 Battery made with high purity lithium. Battery lasts 10 years in storage. Use in glucometers, electronics, security and fitness devices.
General Information | |
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | DL2016BPK |
| Brand Name | Duracell |
| Product Name | Coin Cell Lithium 3V Battery - DL2016 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Battery |
Battery Information | |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Output Voltage | 3 V DC |
Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz |
Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Japan |