Deliver to: Unknown Ships in 24/48 hrs RETAIL PRICE: $199.00
YOUR PRICE: $99.00
| SKU | IN30184 |
|---|---|
| Brand | Invicta |
| Band Length | 8.75 inches |
| Band Width | 24 mm |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Calendar | Date display at the 3 o'clock position |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 44 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 10.5 mm |
| Clasp | Buckle |
| Crown | Pull / Push |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Color | Brown |
| Dial Type | Analog |
| Engine | SII Caliber VJ55B |
| Features | Calendar, Leather, Stainless Steel |
| Functions | Date, Day, Hour, Minute, Second |
| Gender | Men's |
| Hands | Silver-tone |
| Luminiscence | Hands and Markers |
| Watch Label | Japan Movt |
| Model | 30184 |
| Movement | Quartz |
| Series | Objet D Art |
| Style | Watches |
| UPC Code | 886678358595 |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Watch Style | Casual Watches |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |