Deliver to: Unknown Ships in 24/48 hrs
YOUR PRICE: $99.00
| SKU | IN29394 |
|---|---|
| Brand | Invicta |
| Band Type | Bracelet |
| Band Length | 8.25 inches |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width | 22 mm |
| Bezel | Fixed Fluted |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Case Back | Solid |
| Case Diameter | 43 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 10.5 mm |
| Clasp | Fold Over |
| Crown | Pull / Push |
| Crystal | Mineral |
| Dial Color | Rose Gold-tone |
| Dial Markers | Index |
| Dial Type | Analog |
| Engine | TMI Caliber PC21J |
| Features | Gold, Stainless Steel |
| Functions | Hour, Minute, Second |
| Gender | Men's |
| Hands | Rose Gold-tone |
| Luminiscence | Hands and Markers |
| Watch Label | Japan Movt |
| Model | 29394 |
| Movement | Quartz |
| Second Markers | Minute Markers around the outer rim |
| Series | Specialty |
| Style | Watches |
| UPC Code | 886678348879 |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Watch Style | Casual Watches |
| Water Resistance | 50 meters / 165 feet |